Spoznajte tretjo generacijo iniciative New Faces 

Iniciativa New Faces že tretje leto zapored predstavlja izbor najobetavnejših mladih glasbenih profesionalk in profesionalcev iz Balkana. Letošnji izbor vključuje deset izjemnih posameznic in posameznikov, mlajših od 30 let, iz Slovenije, Hrvaške, Srbije, Bolgarije in Severne Makedonije. Gre za novinarke, bookerje, menedžerke, asistente pri produkciji, organizatorke festivalov in mlade navdušence, ki že aktivno doprinašajo k razvoju svojih glasbenih okolij. Iniciativa New Faces prepoznava njihovo nadarjenost in potencial za rast ter nagrajuje njihovo predanost in inovativni doprinos k glasbeni sceni.

»Na podlagi uspeha minulih let so številne izbranke in izbranci iniciative New Faces postali redni gosti predstavitvenih festivalov. Zagotovili so si govorniška mesta na glasbenih konferencah in vzpostavili uspešna sodelovanja v regiji ter na mednarodni ravni. Doslejšnje izbranke in izbranci so prišli do novih priložnosti, kot je sodelovanje v izmenjavah v sklopu projekta Most Wanted: Music v Berlinu in festivala SPOT na Danskem. Omenjeni dosežki dokazujejo učinkovitost programa pri povezovanju mladih strokovnjakinj in strokovnjakov ter razvoju njihove poklicne poti,« so zapisali partnerji.

 

Sodelovanje med vodilnimi regionalnimi predstavitvenimi festivali in konferencami MENT Ljubljana (Slovenija), Kontakt (Srbija), SHIP (Hrvaška), PIN Music Conference (Severna Makedonija) in novi partner SoAlive Music Conference & Festival (Bolgarija) bo izbrankam in izbrancem omogočilo dostop do koncertov, konferenčnih vsebin in spletne baze delegatov najmanj štirih partnerskih festivalov. Poleg tega bo iniciativa New Faces 2025 izbrankam in izbrancem omogočila obisk drugih glasbenih konferenc in festivalov ter spodbujala njihovo povezovanje prek srečanj in delavnic. 

Na letošnji razpis, ki se je zaključil decembra 2024, je prispelo več kot 90 prijav. Po strogem izbirnem postopku so partnerji izbrali deset izjemnih posameznic in posameznikov na podlagi njihovega lokalnega vpliva in potenciala za razvoj strokovnih veščin. Med izbranci je sedem žensk, kar kaže na raznolikost talentov v regionalni glasbeni industriji.


Spoznajte New Faces za leto 2025:


Kristiyana Zhulienova Georgieva (ANMIP, BG)
Kristiyana je ambiciozna organizacijska sila. Trenutno dela kot vodja projektov pri ANMIP-BG, vodilni bolgarski organizaciji, ki podpira neodvisne glasbene založnike in producente. Pred tem je bila aktivna prostovoljka, od dela na lokalnih izobraževalnih in okoljskih kampanjah pa je prešla k organizaciji mednarodnih filmskih in jazz festivalov, ki so v mestu ustvarili novo kulturno cono. Trenutno zaključuje dodiplomski študij glasbenega menedžmenta na NBU in je aktivna zagovornica pravičnega zastopanja. Prizadeva si za rast industrije in je podpornica raznih iniciativ, ki krepijo vlogo lokalnih glasbenikov. S predanostjo prispeva h kulturnemu razvoju Bolgarije, pri čemer se osredotoča na uvajanje pomembnih sprememb v glasbenem in kreativnem sektorju. 

Monica Miroslavova Petrova (SoAlive Music Conference, BG)
Monica je zagnana mlada glasbena profesionalka, ki jo navdušuje glasbena industrija. Trenutno opravlja magistrski študij glasbe in kreativnih industrij na Popakademie Baden-Württemberg, kjer raziskuje nemški glasbeni trg in pridobiva dragocene informacije od vodilnih strokovnjakov. Z več kot enoletnimi izkušnjami na področju trženja in družbenih medijev pri glasbeni konferenci SoAlive Music Conference je dobro spoznala izzive in priložnosti v balkanski glasbeni industriji. Spretna je tudi na področju odnosov z javnostmi, razvoja blagovnih znamk in partnerstev, saj ima diplomo iz komunikacijskega menedžmenta na Univerzi v Sofiji. Zlasti jo zanimata glasbeni menedžment in koncertni sektor, zato želi svoje znanje in mednarodne izkušnje uporabiti za razvoj balkanske regije ter povečanje prepoznavnost balkanske kulture po svetu.

Tena Kovačić (INmusic Festival, HR)
Tena je zagrebška asistentka produkcije in gostiteljica glasbenikov z veliko strastjo do organizacije festivalov. Njena pot na področju organizacije dogodkov se je začela leta 2018, ko je kot prostovoljka skrbela za udobje glasbenikov na lokalnem festivalu Špancirfest. Od takrat sta jo njena predanost in organizacijske sposobnosti pripeljali do sodelovanja z uglednimi festivali, kot so Velvet, ZagrebDox, Animafest in INmusic, kjer je postala stalna članica ekipe, potem ko se je odlično izkazala v produkcijskih vlogah. Leta 2022 je ustanovila svoje podjetje in tako še bolj utrdila svoje mesto na festivalski sceni. Odlikujejo jo pozornost za detajle in ustvarjalen pristop, s katerim aktivno prispeva k cvetočemu kulturnemu življenju Zagreba.

Marin Zelić (Pandemonium Festival, HR)
Marin že več kot desetletje prispeva k regionalni glasbeni in kulturni sceni ter svoj čas in znanje uporablja za spodbujanje ustvarjalnosti in sodelovanja. Kot predsednik mladinske organizacije KUM Fobija je najbolj znan po kuriranju in vodenju festivala Pandemonium, brezplačnega »naredi sam« punk dogodka, ki od leta 2016 povezuje subkulture in goji skupnostne povezave. Poleg tega koordinira nov projekt Umni Boravak, ki ozaveščanje o duševnem zdravju povezuje z ustvarjalnimi in izobraževalnimi pobudami. Organizira tudi projekt Uključi Mozak, ki se z izobraževalnimi delavnicami osredotoča na razvoj spretnosti, ustvarjalnost in aktivno državljanstvo. Zadnja štiri leta sodeluje pri festivalu Escape the City kot koordinator delavnic. S svojim delom aktivno podpira ustvarjalnost, vključevanje, sodelovanje ter izobraževanje in spodbuja pozitivne spremembe v lokalni skupnosti.

Ivana Jovanović (Zeleni Kačket, RS)
Ivana je dvajsetletna ljubiteljica glasbe in članica kolektiva Zeleni Kačket, ki vodi radijsko oddajo in kurira podzaložbo založbe Pop Depresija. Od časa nastopanja v lokalnih kavarnah v srednji šoli do aktualne produkcije oddaj na Radiu Aparat se je popolnoma posvetila glasbi. Aktivno in strastno promovira različne glasbene žanre ter spodbuja raziskovanje in izmenjavo inovativnih zvokov.

Branislav Cvetković (Balkanrock, RS)
Branislav je koordinator projektov pri neprofitni izobraževalni organizaciji Belgrade Open School, urednik portala Balkanrock in vokalist/kitarist indie zasedbe Pliš. Čeprav je magistriral iz politologije na področju mednarodne varnosti, se je leta 2018 podal v glasbeno novinarstvo in zdaj soustvarja spletno koncertno serialko Balkanrock Sessions, v kateri se predstavljajo regionalni in evropski bendi. Kot glasbenik in novinar aktivno soustvarja regionalno glasbeno sceno.

Špela Cvetko (Jazzchange, SI)
Špela je neodvisna piarovka na področju dogodkov in glasbe (Sajeta, Punk Rock Holiday), slovenska koordinatorka mednarodne izmenjave Jazzchange, bookerka in vodja turnej različnih lokalnih skupin in sodelavka kluba Gala Hala. Znana je po svojem analitičnem umu, ki ga je izostrila kot glasbena novinarka in prva ženska glasbena urednica Radia Študent, ene najstarejših in najmočnejših nekomercialnih radijskih postaj v Evropi. Verjame v moč plesišč in si pri svojem delu prizadeva za spopadanje z družbenimi problemi, kot je seksizem.

Ružica Petrova (MENT Ljubljana, Radio Študent, SI)
Ružica je asistentka produkcije festivala MENT Ljubljana, glasbena novinarka, članica glasbene redakcije Radia Študent in soorganizatorka festivala TRESK. Soustvarja oddajo 100 Decibelov, ki raziskuje alternativne glasbene scene, in oddajo DJ Seansa, ki predstavlja domače in tuje didžeje ter producente. Nastopa tudi kot didžejka pod imenom Sahara Transport Services in v paru kot del dua The BPM Police, kjer pride do izraza njena strast do plesne glasbe in gojenja skupnosti.

Nadica Banishka (Gola Planina, Mrtov Konj, MK)
Nadica je menedžerka in bookerka iz Skopja. Po večletnem sledenju lokalni alter sceni se je leta 2023 odločila, da se bo aktivno vključila vanjo in postala menedžerka skupine Vagina Corporation. Organizirala je dve njihovi regionalni turneji in producirala njihov koncertni film Dali e ova zhivo?. Je tudi članica kolektiva Gola Planina, bookerka pri neodvisni založbi Mrtov Konj in menedžerka skopskega benda Kokiche.

Jane Veljanoski (Dope Kukjata, MK)
27-letni Jane iz Skopja je strasten DJ in eden ključnih akterjev lokalne glasbene scene. S skoraj tremi leti izkušenj kot didžej je prepoznaven po svojih energičnih nastopih. Je član raperskega kolektiva Dope Kukjata, v katerem deluje kot didžej, menedžer in grafični oblikovalec. Za kolektiv je organiziral nastope na dogodkih, kot so D Fest, Zdravo Mladi in SHIP Festival, kot tudi predstavitve albumov, promocije videospotov in kampanje za merch. Sodeluje tudi na drugih lokalnih glasbenih dogodkih in tako utrjuje svojo vlogo v skopski glasbeni krajini.